Mental Reżyseria: Kordian Kądziela

O filmie

Gatunek
serial obyczajowy
Status
w emisji
Premiera
styczeń 2022
Reżyseria
Kordian Kądziela
Zdjęcia
Piotr Chodura
Scenariusz
Kordian Kądziela na podstawie formatu pod oryginalnym tytułem "Mental" należącego i rozwiniętego przez firmy IT'S ALIVE FILM oraz YLE
Scenografia
Jana Łączyńska, Agata Orłowska
Kostiumy
Wiola Uliasz
Charakteryzacja
Agata Piotrowska
Obsada
Martyna Byczkowska, Sandra Drzymalska, Mateusz Górski, Kacper Olszewski, Janusz Chabior, Michał Czernecki
Kierownictwo produkcji
Rafał Lisiecki
Producenci
Andrzej Papis, Maciej Sowiński

Streszczenie

Czworo młodych osób wchodzących w dorosłe życie znajduje się w sytuacjach podbramkowych. Wiktor (Mateusz Górski) początkujący stan-uper nie wiąże końca z końcem i popada w coraz większe długi. Maria (Sandra Drzymalska) czuje się przytłoczona rzeczywistością i nie radzi sobie w kolejnym związku i kolejnej pracy (tym razem salowej). Jaskółka (Martyna Byczkowska) jest prześladowana w szkole, technikum pielęgniarskim z powodu swojego alternatywnego wyglądu i specyficznych hobby. Kogut (Kacper Olszewski), najmłodszy z nich, bo tuż przed pełnoletniością nie nadążą za wyskokowym życiem ojca, byciem stale na rauszu lub pod wpływem narkotyków.

Każde z nich popada w problemy psychiczne: Wiktor próbuje popełnić samobójstwo, Jaskółka ma atak paniki, Maria traci władzę w nogach, Kogut przedawkowuje środki odurzające. Z tych powodów trafiają do tego samego szpitala psychiatrycznego. W szpitalu poznają się po raz pierwszy. Próbują skonfrontować się ze swoimi chorobami, jedni je akceptują od razu, inni dopiero z czasem. Z reguły sami z siebie się śmieją. Zakładają nawet kapelę „The Poyebs”. Pomagają sobie a czasem przeszkadzają, ale zawsze zacieśniają przyjaźń. Co najważniejsze akceptują się nawzajem widząc w sobie po prostu ludzi.