Najmro. kocha, kradnie, szanuje Reżyseria: Mateusz Rakowicz

O filmie

Gatunek
komedia akcji
Premiera
17 września 2021
Reżyseria
Mateusz Rakowicz
Zdjęcia
Jacek Podgórski
Scenariusz
Łukasz M. Maciejewski, Mateusz Rakowicz
Scenografia
Anna Anosowicz
Kostiumy
Marta Ostrowicz
Charakteryzacja
Ewa Kowalewska
Muzyka
Andrzej Smolik
Obsada
Obsada: Dawid Ogrodnik, Robert Więckiewicz, Masza Wągrocka, Olga Bołądź, Dorota Kolak, Jakub Gierszał, Rafał Zawierucha, Sandra Drzymalska, Andrzej Andrzejewski
Kierownictwo produkcji
Ewa M. Pawsłowska
Producenci
Andrzej Papis, Agnieszka Odorowicz, Maciej Sowiński
Koprodukcja
Telewizja Polsat, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy

Streszczenie

“Najmro” to komedia akcji o królu złodziei i ucieczek. Film inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami z życia Zdzisława Najmrodzkiego, który ośmieszał władze wymykając się 29 razy organom ścigania. Brawurowe wyczyny Najmrodzkiego śledziła w latach 70. i 80. cała Polska.

Najmro wraz ze swoją ferajną obrabia Pewexy, żeby żyć kolorowo w czasach, w których wszystko jest szare i zakazane. Kobiety go kochają, mężczyźni podziwiają, a on ponad wszystko kocha wolność i dobrą zabawę. Niespodziewanie na jego drodze pojawia się dziewczyna, która skradnie mu serce. Dla niej postanowi się zmienić. Tylko czy będzie potrafił?

Recenzje

„…Szarość jest zbyt szara, trzeba ją pomazać fluorescencyjnymi pisakami z Pewexu. Bo to jest wizja Najmrodzkiego i jego kompanii. Tak widzieli Polskę, tak chcieli ją widzieć. Prawo młodości, każdej, również tej uwięzionej za klatkami cenzury, sklepów ogólnospożywczych i szpetnych dekatyzowanych kurtek dżinsopodobnych sprowadzanych z Turcji.”

Łukasz Maciejewski, Miesięcznik społeczno-kulturalny „Kraków”

„…Lata 80. na ekranie to brokat i cekiny na dansingu, w pewexie można się poczuć jak w skarbcu banku, a giełda samochodowa, gdzie ekipa Najmro będzie opylać kradzione polonezy, jawi się niczym skrawek ziemi obiecanej.”

Piotr Guszkowski, Gazeta Wyborcza

„…To bardzo udany debiut w pełnym metrażu Mateusza Rakowicza, debiut który pozwala budzić nadzieję, że już wkrótce zobaczymy jeszcze lepsze kino jego autorstwa.”

Marcin Telega, International Festival of Independent Cinema Mastercard OFF CAMERA